piątek, 20 marca 2020

Kwarantanna - jak ją przetrwać?

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ten temat został już przejedzony, przeżuty i wypluty przez setki osób, jednak czuję, że niektórym nadal trzeba trochę pomóc. Obecnie obywatele Polski mają zakaz opuszczania domów bez potrzeby - wyjątek stanowi praca, zakupy lub spacer z psem. Nadal jednak pojawiają się pytania, co robić podczas tych w teorii wolnych dni? Postanowiłam Wam na nie odpowiedzieć w tym właśnie poście.



Na serialach i filmach nie będę się skupiać, ponieważ chyba każdy wie, że istnieje coś takiego jak Netflix. Bardziej skupię się na środowisku literackim i tym, gdzie można znaleźć ciekawe lektury na ten trudny czas.

Zacznę od tego, że ebooki i audiobooki to prawdziwe wybawienie. Choć nic nie zastąpi zapachu i świadomości posiadania papierowej książki, to lektura powieści w formie elektronicznej również ma swoje zalety. No ale gdzie można znaleźć takie cuda i co ważniejsze: nie przepłacając za nie? Posłużę się tutaj też przykładami, które podała Olga na swoim Instagramie (instagram.com/wielkibuk)

1. Legimi - z pewnością słyszeliście o tym już nie jeden raz. Jest to miejsce, gdzie znaleźć można tysiące ciekawych pozycji, które z pewnością umilą czas przymusowego siedzenia w domu. Wiele bibliotek w Polsce wykupuje specjalny abonament, dzięki któremu możecie przez rok czytać za darmo dowolną liczbą książek. *Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze również ma w swojej ofercie Legimi! :)

Co ciekawe, Legimi zaoferowało aż 20 tytułów z literatury młodzieżowej/dziecięcej całkowicie za darmo, dla wszystkich! Wszystkie informacje znajdziecie pod tym linkiem: https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/. W ofercie są m.in. Chatka Puchatka (no halo, kto by się nie skusił na przypomnienie dzieciństwa?), Gdyby Ocean nosił Twoje imię (książkę zaczęłam czytać w oryginale - jest bardzo dobra!) czy Vicious. Nikczemni (bardzo chwalone wśród blogerów książkowych).

2. Scribd - to takie amerykańskie Legimi, gdzie znajdziecie moc książek w języku angielskim. Serwis wyszedł naprzeciw czytelnikom i oferuje teraz aż 30 dni czytania za darmoszkę. Myślę, że sporo czytelników może znaleźć tam coś dla siebie.

3. Wolnelektury.pl - serwis kojarzący się głównie z nudnymi lekturami, czytanymi do szkoły. Czy tak musi być i teraz? Odpowiedź brzmi: nie! Znajdziecie tam moc klasyki literatury polskiej, ale nie tylko. Myślę, że warto się zainteresować. Ja, gdyby nie egzemplarze recenzenckie do nadrobienia, chętnie przypomniałabym sobie Zbrodnię i karę.

4. Projekt Gutenberg - można go porównać do wolnych lektur. Tutaj znajdziecie jednak moc klasyków po angielsku za darmo. W ofercie np. Duma i uprzedzenie, czyli całkowity klasyk nad klasykami.

5. EmpikGo - właściwie jest to coś nowego na rynku. Można znaleźć tam sporo ebooków i audiobooków, a teraz Empik oferuje aż 60 dni czytania i słuchania za darmo. Ja się skusiłam i zaczęłam słuchać 365 dni, ale no... Nie będę się wypowiadać. Znacznie ciekawszym wyborem jest już Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, a tego audiobooka słucham właśnie teraz.

Skoro właściwie wiemy już wszystko, to może polecę Wam kilka tytułów, które czytałam i mogą niektórym przypaść do gustu. :)

Romans/ literatura obyczajowa/ erotyka 
- Brittainy C. Cherry: Kochając pana Danielsa; Poza rytmem; Woda, która niesie ciszę (moje top of the top, jeśli chodzi o tę autorkę)
- Colleen Hoover: Pułapka uczuć, Ugly Love 
- Mona Kasten: Save me, Save you, Save us, Begin again, Feel again
- K. Bromberg: Warta ryzyka

Thriller/kryminał/sensacja
- Andrew Mayne: Naturalista
- Remigiusz Mróz: seria o Joannie Chyłce
- Corrie Jackson: Perfect Victim
- Melinda Leigh: Jej ostatnie pożegnanie
- Hubert Hender: Kolejność (ciekawostka: autor jest rodowitym Jeleniogórzaninem, a akcja powieści toczy się właśnie w Jeleniej Górze)

Fantastyka/ fantastyka młodzieżowa
- Sarah J. Maas: Szklany tron (najlepiej cała seria. :P)
- Jeff Wheeler: seria Królewskie źródło (pierwszy tom świetny, drugi średni, ale trzeci nadrabia za wszystkie!)
- Sara Holland: Everless (coś świetnego!)

Literatura grozy
- Stephen King: Lśnienie, Doktor Sen, Komórka, Podpalaczka 
- Artur Urbanowicz: Grzesznik, Gałęziste
- Konrad Gryta: Wymiana

Literatura młodzieżowa/ dziecięca
- Michelle Harrison: Szczypta magii
- Kirsten Smith: Trinkets
- Patrice Lawrence: Indigo
- Alice Broadway: Tusz, Iskra
- Katherine Rundell: Wilczerka

Literatura historyczna/ obozowa/ piękna
- Kristin Hannah: Słowik
- Joanna Jax: Zanim nadejdzie jutro (cała trylogia)
- Helen Bryan: Oblubienice wojny

Reportaż 
- Filip Springer: Miedzianka
- Justyna Kopińska: Polska odwraca oczy, Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
- Christopher Berry-Dee: Rozmowy z seryjnymi mordercami

Mam nadzieję, że chociaż w małej cząstce Wam pomogłam! :D

2 komentarze:

  1. Polecasz ciekawe tytuły. Dla mnie siedzenie w domu to nie problem...teraz robię wiosenne porządki :)Gorzej z moimi dziećmi, które nie odchodzą od kompa...nauka online no i gry 😱😭

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, że o tym piszesz - na pewno dla paru osób będzie to przydatna lista. Ja ten czas planuję wykorzystać na nadrobienie posiadanych w domu książek.

    OdpowiedzUsuń